Piątek, 24.11.2017 Emmy, Flory, Romana
               
Ilość odwiedzin: 11183576 od stycznia 2007
Aktualnie mamy:
1 gości
pogodynka_nowe.jpg
baner-bip.png
2013-segregacja.jpg Zasady gospodarowania odpadami komunalnymi w Gminie Polanica-Zdrój
baner-unia.png
baner-zpp.png
baner-plcz.png
trojka-logo.jpg
Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje z naszej strony podaj swój adres e-mail oraz zaznacz interesujące Cię kategorie.

Opcje...
Miejski szlak rowerowy (20,5 km)
Wprowadzono: 13-12-2010 | 
Administrator

Miejski szlak rowerowy
długość - 20,5 km


Szlak miejski przeznaczony jest dla wytrawnych rowerzystów górskich lub dla turystyki pieszej. Pozwala na dotarcie do miejsc nie ujętych w systemie tras turystycznych, wyznaczanych przez PTTK oraz inne stowarzyszenia o charakterze turystycznym. Jego długość na całym zamkniętym obwodzie wynosi 20 km. START – z ulicy Mariańskej. Wyruszamy lesistą drogą w stronę  Wzgórza Marii. Przed kapliczką Matki Boskiej Wielisławskiej skręcamy w lewo. Po pokonaniu 1,5 km szlak  skręca w lewo i dochodzi do ulicy Akacjowej. Zjeżdżamy tą ulicą i przejeżdżamy przez ul. Kłodzką – dalej jedziemy kolejno ulicami: Bystrzycką, Zakopiańską i Zdrojową. Mijamy Rozlewnię Wód Mineralnych i ukrytą  u zbiegu  ulicy Zdrojowej i Tranzytowej niewielką kapliczkę maryjną z II połowy XVIII w. Jeszcze jedną zabytkową  kapliczkę – p.w. św. Wawrzyńca miniemy w pobliżu hotelu Sana. Niedaleko znajduje się kolumna maryjna, zwana «Cichą Miłością». Za hotelem „Sana” wjeżdżamy w las i dalej jedziemy w górę Lipnickiego Potoku.
   

1_4.jpgDocieramy do miejsca przecięcia z  niebieskim szlakiem turystycznym prowadzącym do Wambierzyc. Nieco dalej dołącza szlak  zielony (do Karłowa). Wjeżdżamy na drogę asfaltową, którą dojeżdżamy do Piekielnej Przełęczy (505 m n.p.m.). Znajduje się tu wiata, w której możemy odpocząć oraz tablice edukacyjne, wykonane przez Nadleśnictwo «Zdroje»

 
1_7.jpgStąd możemy podejść na Piekielną Górę (538 m n.p.m.) wąską ścieżką, a potem, po około pół godziny, dochodzimy do punktu widokowego. Tu również możemy odpocząć i podziwiać panoramę Polanicy. Po zejściu z punktu widokowego jedziemy utwardzoną droga, którą jednocześnie prowadzi szlak zielony (ten sam, który mijaliśmy przed Piekielną Przełęczą) oraz żółty szlak rowerowy. Skręcamy w prawo i po pokonaniu odcinka 1 km docieramy do ul. Wojska Polskiego. Po drodze (po lewej stronie) miniemy hutę szkła artystycznego Barbara, a nieco dalej sanatorium Malwa.


1_10.jpgW miejscu, gdzie czerwony szlak turystyczny wchodzi w las, my skręcamy lewo i po pokonaniu niewielkich schodów utwardzoną drogą docieramy do ul. L. Kruczkowskiego, na której skręcamy w prawo. Po pokonaniu 0,5 km docieramy do  żółtego szlaku rowerowego, który będzie nam towarzyszył na odcinku 1 km.. Następnie skręcamy w wąską dróżkę leśną, by po znowu dołączyć do wspomnianego wcześniej szlaku rowerowego. Po prawej stronie mijamy górę o nazwie Stóg (649 m n.p.m.), za którą wjeżdżamy na ul. Graniczną. Potem szlak skręca w lewo (obok tzw. Granicznych Skał) i dojeżdżamy do ruin fortu na Kamiennej Górze. Znajduje się tutaj punkt widokowy, z którego widać panoramę Polanicy. Jadąc dalej ponownie docieramy do żółtego szlaku rowerowego i, podobnie jak on, skręcamy w prawo, a po pewnym czasie w lewo. Jedziemy wąską dróżką w stronę Przełęczy Sokołowskiej (564 m n.p.m.). Rozlega się z tego miejsca przepiękny widok na Polanicę, a poza tym, na łąkach wokół Przełęczy można wiosną i latem spotkać symbol Ziemi Kłodzkiej – Pełnika Europejskiego (Różę Kłodzką).
Z przełęczy jedziemy  dalej ul. Graniczną w stronę Zakonu oo. Sercanów. Zakonnicy utworzyli przy swoim zgromadzeniu Etnograficzne Muzeum Misyjne, w którym zgromadzone zostały przepiękne eksponaty przywiezione z misji w Afryce, Ameryce Północnej i Polinezji. Obok Muzeum wiedzie ciekawa kolumnowa droga krzyżowa.


1_13.jpgPo zwiedzeniu muzeum skręcamy w lewo w  ulicę Reymonta  i poruszamy się równolegle  ze szlakiem rowerowym żółtym. Następnie skręcamy w prawo w ul. Sokołowskiego, po prawej mijamy nowoczesną bryłę  Kościoła Królowej Pokoju. Nieco dalej na ul. Kościuszki znajduje się niewielki zabytkowy kościółek z XVIII w. - p.w. św. Antoniego. Dalej mijamy zabytkową stację kolejową (z 1890 r.) i z ulicy Kościuszki na wysokości al. Zwycięzców skręcamy w prawo w ulicę Mariańską. KONIEC.

Załączniki:
 Mapa szlaków
GALERIE
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
Wyszukiwanie zaawansowane...
noclegi-w-polanicy.jpg Noclegi w Polanicy-Zdroju
Listopad 2017
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
 
 
Zgłoś imprezę
baner-wirualna.p.jpg Panoramy miejskie - wirtualna.polanica.pl
baner-1.png
baner-2.png
baner-3.png
baner-4.png
baner-5.png
baner-6.png
baner-7.png
baner-8.png
baner-9.png